Umenie
 
Ak máme predstaviť aj falzifikáty z umenia, mnohým sa istotne predstaví scénka, keď v slávnom Cíšařův Pekař zbieral cisár maľby slávnej Mony Lisy, s tým, že jedna bude naozaj originál. Jeden z obrazov, ktorý sa dočkal toľkých plagiátov. A prečo vlastne? Obrazy majú vysokú hodnotu. Samotné diela a ich hodnota sa šplhajú do vysokých závratných súm plných núl, teda miliónov a nie len korún, ale aj dolárov či eur. Mona Lisa, ktorá je ako originál vystavovaná v Louvre v Paríži je najznámejší obraz. Ďaleko nie najdrahší, či najcennejší, no najznámejší, hoci patrí medzi tie najvzácnejšie. Je nepochybne veľkým lákadlom a trojefou každého profesionálneho zlodeja, či zberateľa. Ako obraz by ju bolo nemožné predať, no i tak sú v múzeu na jeho ochranu vytvorené viaceré opatrenia. Rovnako ako na každý iný známy a hodnotný obraz, aj tu existuje falzifikát, ktorý sa vyznačuje takmer ako originál. Ten nahradzuje originál. Podľa mnohých informácií práve aj Mona Lisa originál je v bezpečnom podzemí, zatiaľ čo vystavená je najlepšia kópia. Ale ak necháme už Monu Lisu na pokoji, existuje nespočetne mnoho obrazov, ktoré sa objavili aj na oficiálne známych miestach a aukciách ako originály, taktiež sa už neraz stalo, že falzifikát bol predmetom bežného predaja, pričom originál sa ukryl.
Z histórie a rôznych príbehov je nám známych pár príbehov o tom, ako fungovali falšovateľské dielne, ktoré obrazy falšovali. Obchod s nimi prekvital a stále prekvitá na čiernom trhu. Vydávanie za originál sa vzhľadom rozšírenosti médií a rýchleho dorozumievania medzi múzeami a veľkou publicitou, ani neopláca tak, ako v predvojnovom období.

Hudobné nástroje

Rovnako tak vznikali a vznikajú sochy, rôzne ozdobné predmety a hudobné nástroje. Kvalitné sláčikové nástroje sa dodnes tešia veľkej obľube u falšovateľov. Nekvalitné značky je po pár hodinách snaženia možné pretvoriť na značkový hudobný nástroj, od ktorého mnohí čakajú danú kvalitu, ale márne. Napríklad aj rôzne elektrické gitary, bass-gitary, dychové nástroje. Kópie, ktoré je možné vytvoriť často krát aj doma za použitia súčiastok z iných, sa dá docieliť podoba, ako originál.

Ako taký falzifikát vzniká?

Obmedzenia fotografovať v múzeách, natáčať a približovať sa s fotoaparátom k obrazom majú svoje dôvody, mimo iných samozrejme. Poväčšine však obraz nevzniká z fotiek a záznamov, ale z originálu, ktorý má u seba falšovateľ a podľa neho detailne pracuje na dokonalom duplikáte, ťahy štetcov, rovnaké plátno a materiál. Farby, z dávnych dôb ručne pripravené a miešané, si falzifikátor taktiež často krát pripraví rovnako. Ťahy štetcom udržuje presne tak, ako robil pôvodný autor. Charakteristické praskanie farby, či starý nádych získava plagiátor potom pomocou rôznych nástrojov a chemikálií.
 
Ako sa proti nim bojuje:

Falšovatelia občas zabudnú na niekoľko detailov, ktoré ich odhalia. Sám nechcem niektoré prvky prezrádzať, ale jedným z nástrojov, ako zistiť pravosť a originalitu maľby, či umeleckého diela je zistenie uhlíkového rozpadu, ktorý nám umožňuje presne zistiť nedávne vytvorené predmety a aspoň približne určiť vek dávno-dobých predmetov. Pri kúpe podobných predmetov už fungujú aj špecializovaní odborníci, ktorí majú zaručiť či vyvrátiť pravosť.

 

 

 

hlavná stránka peniaze a ceninyodevy a obuvdoklady a údajeumenie elektronika
potraviny a liečivá nosiče a softwarešportdejiny a historiazbierka zákonov

 

Copyright 2009 © created by n-games.eu - autorstvo textového obsahu výhradne n-games.eu, akékoľvek ďalšie využitie a použitie bez vedomia autora je zakázané.